Döntöttél, és? Attól még lesznek útlezárások, lépj bele.

Szerettem. Tényleg szeretem. Csak ehhez rengeteg lejtőn kellett lecsúszni, és még több hegyen felmászni, hogy tudatosan kész legyek erre az érzelemre. Szerettem. Múltidővel, s tudjátok, egyetlen egy kifejezés elég lenne ahhoz, hogy újra jelenidő lehessen. Lehet ez a baj. Hogy a szív kattogó zaját az ember elnyomja, a jó érzésért cserébe.

Szerettem és szeretem. Amilyen jól esik kimondani, pont annyira ijesztő is. Nagyon sok szempontból ijesztő, hiszen, ha jobban belegondolunk, két külön világ vagyunk. Például mikor ülsz a buszon, melletted két srác, akik a szavak jelentéséről beszélgetnek, hogy egy-egy szó mit jelent pontosan és mi is a két jelentés különbsége, akkor arra gondolsz, hogy ezt szereted. Ezeket a nem megjátszott, hanem magától jövő intelligensen szórakoztató csevegéseket, amik visznek is valamerre. Azt szereted, mikor nem felszínesen folyik a diskurzus, hanem lényege is van. Amikor nem kell magyarázatokat adnod önmagad viselkedésére, vagy az érzelmeid jelenlegi állapotára, mert a másik, aki szemben ül veled, az pontosan érti, hogy miről van szó. Vagy legalábbis nem idegen a számára. Nem furának lát, hanem normálisnak, még ha kicsit sem vagy az. Érti, hogy mit mondasz, és nem szeretné megkérdőjelezni a saját gondolataidat az ő gondolatai tükrében. Nem szeretné elhitetni veled, hogy ez, ami történik, az nem normális, sőt, a legbalgább dolog a Földön, és azonnal szálljál ki belőle. Nem szeretne elhitetni semmit sem, és közben nem néz rád úgy, mintha egy másik bolygóról jöttél volna. Te pedig nem érzed úgy, hogy lehet, hogy tényleg egy másik bolygóról érkeztél ide. És ilyenkor, mikor ezeket a valamiről szóló beszélgetéseket hallod, rájössz arra, hogy pontosan ebben vagy benne, csupán hagynod kéne, hogy szárnyaljon. Mint egy Frenák Pál előadás: nincsen beleszólásod abba, amit látsz. Nem is tudnál, hiszen kívül rekedsz a képzelet és a valóság talaján, mégis a legbelső szobában ülsz egy pohár borral a kezedben s csak ámulsz, hogy tejóég, mennyire szeretem.

Szerettem. Éppen ezért, muszáj most kicsit magamra ripakodnom, ha véletlen nem múltidőben használnám ezt a kifejezést. A múltidő az olyan, mint egy jó erős határhúzás. Valami olyasmi üzenet tőlem a másik felé, hogy nem sétálok sehová, itt maradok ezen az úton, de távolságot tartok tőled. Érzelmileg elhatárolódás, aminek, ha a végéig eljutok, ember legyél a talpadon, hogy visszafordítsd magadat a szívembe, de ha ezt szeretnéd, akkor legyen. Áldásom rá. Az ilyen múltidő használat nem mindig az igazságon alapszik, hanem a muszájon: mikor túl közel engedted a másikat magadhoz, hogy önmagadat kicsit lehagyd. Mikor úgy érzed versenyt futsz magaddal, önmagad nélkül. A szeretlek néha pont attól válik valósággá, hogy beiktatod a múltidőre mutató “t” betűt. Visszapróbálod szerezni a gyeplőt, hogy rájöjj, mégis mennyi mindent jelent. 

Ismerős? Ha egy bizonyos ponton túl már nem tudsz mit csinálni, akkor felhúzod a védőfalat, hogy legalább megvéd saját magadat a további ütésektől. Nem magadtól nyomsz „megállj” gombot, szükséges hozzá valami külső erő, például a lelked és a tested úgy kezd el sztrájkolni, hogy az egészségedet leviszi a béka segge alá. A hatodik pofon után talán felfogod, hogyha nem szeretnéd magadat puszta kézzel megölni, akkor lassítanod kell. Hogy kezdesz túl sokat akarni, és ezzel együtt lehet, hogy teljesen valótlant elvárni a másik személytől.

Attól még, hogy sóhajtasz egyet, majd azt mondod magadban egy adott szituáció után, hogy tudod mit? legyen. csináljuk. lesz, ami lesz, attól még nem indul be a gépezet. Lehet, hogy a másik tette meg az első lépést, amire jól reagálva előre léptél mellé, de attól még, mert végre beadtad a derekad, vagyis eldöntöttél valamit, attól még nem lesz minden sima ügy. Attól még úgyszintén lesznek útlezárások, vakolatesések, falfestések, és újra építkezések is a rombolás után. Nem lesz minden tökéletes csak azért, mert eldöntöttél valamit, hogy ezek után így lesz és kész. A másik személynek épp annyi beleszólása van a dolgok további folytatásába, sőt, a démonjainak meg pláne, mint neked. A félelem nem fog egy csapásra eltűnni, sőt, van, hogy inkább felerősödik. Hiszen, ha valamit nem mertél megtenni, aztán valahogy mégis megteszed, majd látod magad előtt, hogy amitől eddig tartottál, az most hirtelen valóságos lesz, akkor csak mégjobban megrettensz és hátra ugrasz húszat. Ez ilyen. Nem lehet elvárni mindent azonnal, bármennyire is szeretnéd. Bármennyire is kíváncsian várod a folytatást.

Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy csak rajtunk múlnak a dolgok. Hajlamosak vagyunk Istent játszani, vagy azt hinni, hogy nap lettünk, és minden körülöttünk forog. Így persze, hogy beleőrülünk abba, ha valamit nem tudunk irányítani, ha valami rajtunk kívül esik. Nem tudjuk kézben tartani a másik reakcióit és viselkedéseit, ha valami olyasmi történik, ami nem épp pozitív, közben pedig önmagunkkal is törődnünk szükséges ahhoz, hogy a másikkal türelmesek maradjunk.  Mert ez ilyen, a showbiznisz már csak ilyen.

Már hallottam párszor egy-egy lelki-beszélgetés folyamán, hogy szeretlek, de magamat jobban, és én ezzel sosem értettem egyet. Sosem szerettem magamat jobban a másiknál, akit tényleg valódin és vérlüktetésszerűen. Szerintem, ha valakit valóságosan, a testünkből és lelkünkből szeretjük, akkor szeretjük és pont: nincs helye annak, hogy saját magunk maradjunk az első helyen a másik helyett. Ilyen az én egyensúlyom. Aztán a sors tanított egy olyat, és valójában még mindig tanít, hogy hinni szükséges magamban, másban, egymásban, a világban ahhoz, hogy az élet működőképes legyen és ne forduljon el az első saroknál jobbra, hogy soha többet ne lássam. Már azt kérdezem a bizalom helyett, hogy hiszel-e bennem, és meg sem lepődtem igazán, hogy a másik nem lepődött meg. Hiszel abban a személyben, aki ott áll melletted? Hiszel a jövőtökben, nein, hanem hiszel a jelenetekben?

Attól még, hogy eldöntesz valamit, hogy lehajtott fejjel, azt mondod, legyen, még nem lesz legyen is. Akkor is, ha úgy érzed, te mondtad ki ezt másodiknak, és előtted járnak már sokkal; nincs így. Csak tudod, ha eldöntesz valamit, tartanod kell hozzá magad. És ez a legnehezebb: kitartónak lenni akkor, amikor minden ellened üvölt. Van, amikor csak te érzed jól a dolgokat. Higgy magadban. A legelső szabály. Ha nem hiszel valamiben, akkor ott pont van, nincs mese; ha valamiben nem hiszel, akkor az nem is létezik. 

Hit nélkül egy kapcsolat sem működik

Felveszed a kesztyűt a sorssal azért, hogy azt az életet éld, amit szeretnél, amit elképzeltél magadnak, vagy hagyod, hogy csakúgy megtörténjen? Felveszed a kesztyűt és harcolsz azzal, akit a szívedbe engedtél, vagy meghagyod a nyugodalmas, chillezős naplemente feelinget kettőtök között? Amikor nincsen semmi, csak a lét egyhangú fogalma, ami pont azt sugallja, hogy senki mással nem ilyen, mint vele, de azért mégis csak bizserget belül a jóérzés, mikor először vitatkoztok egymással. Az állóvíz nem kifogás a szeretetre, a szeretet pedig nem mentség az állóvízre

Kellesz, ahogy a nevemet suttogod a tópartjánál. Kellesz, ahogy féltékenyen rá borítod az asztalt egy idegenre. Kellesz, ahogy éjszaka meglepő megfontoltsággal kacagunk  a kimondatlan tetten, hogy itt és most elérkeztünk egymáshoz. Kellesz, hogy a nap süssön még akkor is, mikor esik. És kellek, hogy az apróságoknak is épp úgy örülj, mint ahogy már várod a negatív dolgokat. 

Hit nélkül egy kapcsolat sem működik. Mondhatod azt, hogy nem vagy vallásos, hogy nem hiszel senkiben csak magadban, de néhanap még az sincs meg, mondhatod, hogy a bizalomra van szükség és semmi másra, attól még neked is lesz egy pont, amire nincsen magyarázatod. Nem tudod megmondani, miért pont Ő, hogy miért pont Te, hogy miért pont ti játsszátok a valóság kapuját, hogy miért pont ti vagytok a gangon cigarettázva és borozva, hogy miért pont ti lesztek azok, akik egy ölelés matricával is értik egymást. Foghatod a véletlenre, csak pontosan tudod, hogy a véletlen, Isten inkognitóban. Nincsenek véletlenek, mindennek oka van, hiszel ebben. Is. 

Ahogy hiszel a reggeli kávéban, mikor kócosan felkelsz, hogy csinálj egyet magatoknak. Hiszel az utazások mámorában, az otthon érzésében, mikor más országokban jársz, vagy akkor is, mikor Budapest utcáit járod. Az otthon sosem egy lakás, az otthon fogalma mindig mozgással jár. Mozgással jár az önfeledt pillanat este 11kor, a két korsó sör feletti lelkizés, a focimeccs nézés közbeni izgalom és kiabálás, és a viber üzenetek csengetése, a hétköznapi élő beszélgetések mélysége. Ott érzi magát otthon az ember, ahol szabadon engedik, s ahol többször kimondják akár csak magukban, hogy elengedem. Elengedem a vitákat, a nevetéseket, a folytonos aggódásokat, a túlagyalásokat, a már-megint-eltűnt napokat. Elengedem, mert szétszed. Akit elengedsz, azzal kapcsolódtok össze örökre, hisz ha ketrecbe próbálod zárni a másikat, mindenféle kötöttségekkel, akkor a másik egy idő után menekülni fog mellőled, mert nem kap levegőt. A menekülés pedig nem szívkérdése, még csak fizikai sem: a menekülés már egy üres pont a kör közepén, ami kilyukasztva fekszik a Balaton parton a nyugágyak előtt. 

Hiszek a morzsákban, amik szerteszéjjel heverednek a földön. Hiszek a változásban, az újjászületésekben, a kimondatlan szeretetben. Már hiszek az elkésett vallomásokban is, amikre régen annyira vágytál, hogy legalább egyszer, és most így pár év eltelt, kimondtad, és csak megnyugodva mosolyogtam. Hiszek abban, hogy mindig akkor kapjuk a lelki megerősítéseket, amikor nem számítunk rá, de tudat alatt is szükségünk van rájuk: és ezt nem mi tudjuk, hanem Odafent. Nem félek hinni, és ezt Tőled tanultam meg: mármint azt, hogy bátor legyek. Hogy nem kell félnem attól, amit más gondol, csak az a lényeg, hogy számomra elég legyen, hogy önazonos tudjak maradni, bármi is történjen. Nem félek az érzelmektől, a kimondott szavaktól, a kimutatásoktól: nem félek az élettől, ami párhuzamban fut önmagamként és szociális társaskapcsolatként. Ennek a párhuzamnak a metszete az, amit Isten elvárna tőlünk. Hogy élvezzük az életet, hogy ez itt, amiket kaptunk, semmi sem a miénk, csupán ajándékba kaptuk, tehát nincs vesztenivalónk, egyszerűen csak a lehető legjobban meg kéne élnünk az egész mindenséget.

Mi akarsz lenni: aki csak befogad és magának tart mindent, mint a Holt-tenger, vagy olyan szeretnél lenni, mint a Galileai-tenger, aki az egyik oldalon befogadja, majd a másik oldalon továbbadja a jót? A szeretetet, a kegyelmet, a nem-vagyunk-egyedül érzést, a mosolyt, az együttérzést, a gondoskodást, a hitet. Ha jót tesz neked, akkor miért félsz tovább adni? 

Hit nélkül egy kapcsolat sem működik. Önmagunkban hinni, a másikban hinni, másokban hinni, egymásban hinni, és a hitnek semmi köze a bizalomhoz. A bizalom kérdésköre még csak nincs is benne az első három legfontosabb dologban: megismered az illetőt, és valami meg fog benne. Lehet ez bármi: az arca, a kisugárzása, a beszéde, a viccei, a ruházata, a tekintete, a bonyodalmai, a túlságosan nagy angyal-énje, bármi. Beszélgetni kezdtek, és egyre jobban a lelkedbe lát, ha jól csinálja, és te pedig az övébe, ha nem játszik. Majd azt érzed, hogy hiszel neki, hogy hiszel benne. Azt érzed, hogy meg tudnád szeretni. Kezded közelebb engedni magadhoz, így ugye, hogy a bizalom nem is lehet toplistás? Az csak jön, olyan váratlanul, ahogy megy is. 

A bizalom nem létkérdés, persze fontos és szükséges, de a hit, az, ami egy nagyon nagy aduász. Gondolj bele, úgy érzed, hogy a párod felé eltűnt a bizalom, hogy egyszerűen annyi mindent csinált vagy épp nem csinált, mondott, hogy már nem tudsz benne bízni, de mégsem vagy képes elengedni. Mégsem vagy képes azt mondani, hogy “menj az életemből, vége van.” És miért nem? Mert még szereted. Mert az emlékek. A jó dolgok is, hiába vannak rosszak. És ezek miért maradtak még meg erősebben benned a bizalommal szemközt? Mert ott van azaz érzés, hogy még hiszel benne, benned, hogy még azt érzed, hogy hiszel a kettősötökben, hogy együtt kell még lennetek valamiért, még nem engedheted el.

S amíg hiszel, addig nem is fogod tudni teljes szívvel elengedni, bármiről legyen is szó. 

Hit nélkül egy kapcsolat sem működik. Ne azt kérdezd meg magadtól vagy a másiktól, hogy ugye, bízol bennem? ugye bízok benne? Ne. Hanem az legyen a kérdés, hogy hiszel-e bennem? Hiszek-e benne? Hiszek-e magunkban? Akkor jöhet bármi, bármilyen hurrikán, ha hisztek, mindenen túl lesztek: EGYÜTT. 

A hit nem vallás. A hit önmagunkban van: ha belegondolsz, az önismeret legalapvetőbb jelszava – 
Higgy magadban, hogy másokat is elfogadj, hogy mások is szeressenek.  

NAPI KÉRDÉSEK:
Egy 10-es skálán, mennyire hiszel önmagadban? (1 – semennyire ; 10 – tökéletesen, jobban, mint másban)
A mostani párkapcsolatodnál, amikor először találkoztál a pároddal, mi fogott meg benne? És most az a tulajdonság hányadik a rangsorban? 
Ha még hiszel, de nem bízol, szakítasz? Mit érzel belül olyankor? 
Mennyire tudsz hinni másokban? 
Mi volt az utolsó csalódásod, ami után nehezen álltál fel a földről? 
Mi/Ki segít a csalódások, szakítások, fájdalmak után újra lélegezni? 

 

 

 

 

(tervezek ezekből vlogot. Szerintetek? :] ).