
Bármit meg lehet tenni és bárkihez hozzá lehet menni, de nem mindenki lesz az, aki mellett önazonosnak érezzük magunkat, s akik mellett azok is maradunk bármi is történik. Van idő, mikor csak élsz, mikor azt hiszed, te vagy te, és nagyon nem érdekel a sok lélekbeli összevisszaság, amikor nem az a fontos, hogy magadra találj, hogy minden másodpercben azért bekapcsolva maradjon a tudatos éned, hanem csak és kizárólag az számít, hogy jól érezd magad: s ebbe az én-állapotba nagyon sokan benne is ragadnak. Van idő, mikor azt mondod, mindenbe képes vagy szerelmes lenni, aztán megjelenik a másik fél, és már el sem tudnád képzelni nélküle. Van idő, mikor összeroppansz, és minden felértékelődik. A hasonlóság, a központ mindig te vagy: nem másoknak kell megfelelni sőt, valójában nem is a megfelelés a lényeg, hanem hogy békét lelj. Önmagaddal. Ha megvan a béke, a világ állandóan vigyorogni fog rád.
Ez olyan, hogy nem engedheted meg magadnak azt a luxust, hogy a nagy szavakat elkoptasd. Legyen szó a köszönömről, a szeretlekről, az örökről, vagy a boldogságról. Nem állíthatod össze ezeket a szavakat olyan egymondatos klisékkel, amibe akár az egyszerűség meg a színtisztaság is megjelenik, mert eltűnik a varázsuk. Az a bizonyos plusz, amitől többek, amitől mi magunk is különlegesnek érezzük magunkat tőlük. Ha leírod, kimondod, valósággá válik. Ezt még régen mondtam, volt, hogy nem értették, aztán idővel azt az üzenetet kaptam, hogy most fogták fel ennek a mondatnak a realitását és azt, hogy tényleg így van. Az emberek hajlamosak néhanap ész nélkül, hirtelen felindulásból döntést hozni, s nem érdekli őket abban a szent minutumban, hogy vajon mi lesz majd a következménye. Talán mert Istent játszunk, vagy mert amíg nem érezzük a saját bőrünkön, hogy is áll a helyzetünk az érzelmekkel, a közösen megítélt felismerésekkel, az énközpontúságunkon kívül eső figyelmünkkel, addig nem tudunk igazán türelmesek lenni. Se magunkkal, se mással. Írhatnám azt a nagyon elhasznált klisés magyarázatot, hogy amíg önmagunkkal nem vagyunk rendbe, addig jöhet bárki, senkiben sem leszünk biztosak, de ezt a lelke mélyén mindenki tudja.
Az önazonosság hasonlít egy kicsit arra, mikor a modellek azt válaszolják a világ szépe versenyen a “mit szeretnének” kérdésre, hogy világbékét. Valahogy így állunk. S megfigyeltétek már? Valahogy mindig akkor vágyunk a legjobban a békére, mikor vihar tombol bennünk, mikor megfeszülünk, mikor belehalunk, mikor valami új, valami változás előtt állunk s talán túlságosan is nagy fontossága van annak, hogyan is döntünk. Mikor nem látjuk a fehéret a szürkében, mikor nem vesszük észre a csodát az égen. Ha a felhőkre nézek, mindig megnyugszom: mintha ott lenne beleírva a sorsunk, s a felhők alakzatai nem hiába éppen olyanok, mint amilyenek. Üzennek nekünk, csak észre kell vennünk. Ahogy minden egyes dolog üzen nekünk, és nem hiába vagyok éppen ott és akkor, ahol megjelenünk.
Az önazonosság nem zárja ki a kettős játszmákat, a játszmából született megfelelési kényszert, a hazugságba csomagolt meg nem értéseket s önmagunkban lévő félhomálytságot. Az önazonosság nem zár ki semmit sem, csak nincs szükség hozzá: mindent átélsz, megélsz, engeded magadból a belsőt kitörni, és amit a legjobban szeretek, egy negatív felhang sincs se magadról, se másokról önmagadban, mert annyira nagyon hiszel benne, hogy a szeretet van minden, de tényleg minden mellett, mögött, oldalt, szemközt, mindenhol. Úgy kell élni, hogy soha ne bánd meg. Nem hiszem, hogy aki két másodpercenként, félévenként változtatja az első benyomásait, a véleményét, az olyan fú-de önazonos lehet, mivel nem hozol azonnal, első pillanatra születő véleményt semmiről és senkiről sem.
A boldogság nem jön olcsón vagy könnyedén, mégha mindig ott ólálkodik mögötted, s amikor benne vagy, olyan egyszerűnek tűnik, hogy nem érted, eddig miért nem pacsiztál le vele. A boldogság csalóka is tud lenni: megmutatja magát, beléd férkőzik, hogy hidd csak el, hogy képes vagy te is rá, aztán váratlanul kifordul a következő utcasarkon. Csalóka és önfejű, ahogy mi emberek is néhanap. Minden összefügg, lehet mondani, hogy ez kamu és nem, de igen. Összefüggnek az egymásra hangolódások, a kimondott szavak, a ki nem mondott kifejezések, a világos tettek, a meg születni akaró kinyilatkozások, a szeretetkifejezések, az ölelések, az elsuttogó érzelmek, a tudatos vagy épp ösztönből jövő reális világképek, az átmulatott hajnalok, az ismerkedések, a nem-ek, a talánokba bújtatott igenek, az összevitatkozások, a mindig nevetésre álló száj, a felcseperedett nemzedékek, a reggeli kávé a cigarettával, a megvilágosodott mámorok, a feltétlen nélküliségek megértése, a szabályok menti élet, a határnélküliség, a szabadságba bújtatott függetlenség.
A boldogság nem jön olcsón, ahogy a függetlenség magabiztossága sem. Olvastam ma reggel egy mondatot, hogy Jézus a kereszten a szabadságunkért (is) halt meg, tehát mi más lehetnék, ha nem szabad? Nem így volt megfogalmazva, de ez volt a lényege. Hajlamosak vagyunk elfelejtkezni arról, hogy küzdenünk kell magunkért még akkor is, ha néha csak belehuppanunk a könnyedségbe, mert úgy tűnik minden sima és hófehér: belehuppanunk, mert a lelkünk megnyugszik, hogy végre kicsit kipihenheti magát a sok izgalomban és sok szürkeség után. De aztán folytatódik minden elölről, mert erről szól az életünk: kiegyensúlyozottnak lenni akkor is, ha nagyon magasan vagyunk, vagy nagyon lent, vagy épp ha tudtok a kettő között létezni. Én nem tudok, de ez is valami önazonosság felszínén ülő okosság: Elfogadod magad mindenestül. Hibázol kurvasokat, árulsz el embereket és árulnak is el, zuhanórepülésben offolsz, hogy aztán magasra szállj, a lécnek lesz egy nagyvonalúsága és egy alacsonytartása is, nem mindegy, hogy éppen hogy vagy. Függni is fogunk, érzelmi-kábitószerfüggőségbe is belekerülünk nagyon sokszor az életben, de egyszer biztos mindenki, mikor a másik fél magától adja az anyagot, vagyis saját maga lényét, belehabarodsz, aztán gyanútlanul veszi vissza saját magát és nem érted miért. Észre kell venned a miérteket, de azt is, hogy nem kell mindig válaszokat keresni rá. Észre kell venni a hogyanokat, de tudni, hogy ezek miatt nem kell aggódni. Észre kell venni a bizalmat, és azt, hogy a zöldszemű szörny csak akkor bukkan elő, mikor önmagadban nem vagy biztos eléggé ahhoz, hogy a másiknak megfelelsz. Az jelenik meg, amit mások szemében látunk, amit másoktól várunk el, ami másokban zavar minket: ezek mind-mind kivetülések, és hagyni kell a rádöbbenéseket, hogy vigye a folyó, mert a csapot sem hagyod ott magában, hanem elzárod.
Napi kérdések:
Mikor függtél utoljára? És mitől? Rájöttél akkor, hogy mibe vagy benne, vagy csak utólag vetted észre, hogy valami nincs rendben?
Az utolsó szeretlek tényleg szerelem volt, vagy csak érzelmileg ragaszkodtál?
A boldogságod …. ! (fejezd be)
Hogy vagy? Csak őszintén.
Napi feladat:
Vegyél elő egy papírt és tollat, (vagy a wordöt), és írjál önmagadnak egy levelet. Írd ki magadból, ami éppen foglalkoztat, aki éppen érdekel, amiben éppen benne vagy. A félelmeidet, a háláidat, a kapcsolataid nehézségét, a kapcsolatok örömét. Írd le, hogy szerinted most jelen pillanatban kitől mit kell tanulnod, és hol tartasz eme folyamatban. Írj le mindent. Lélek levél.
(ha van kedved, el is küldheted nekem, vagy kérhetsz kérdéseket, hogy mikre figyelj.
e-mail: vargamajaofficial@gmail.com)